Make your own free website on Tripod.com

 Elitlag Start

TSK:s övriga serielag kan du följa här:
Herrar B
Pojkar 15
Herrar 35
Herrar 45
Herrar 55

2001

Under 2001 spelade både herr- och damlaget i Elitserien! 

Resultat från herrarnas matcher:
TSK Malmen - SALK 5 - 1
Johan Hede - Joachim Johansson 6-7 4-6
Matthis Kempe-Bergman - Per Thornadtsson 6-4 6-2
Filip Papas - Rickard Holmström 6-3 3-6 6-4
Johan Landsberg - Johan Berg 5-7 6-3 7-5
Matthis Kempe-Bergman/Filip Papas - Joachim Johansson/Johan Berg 6-4 1-6 6-2
Johan Landsberg/Ola Jönsson - Tobias Hildebrand/Marcus Lund 6-2 6-2
TSK Malmen - Malmö Bellevue TK 0 - 6
Matthis Kempe-Bergman - Andreas Vinciguerra 3-6 2-6
Filip Papas - Fredrik Jönsson 2-6 2-6
Johan Landsberg - Daniel Schalén 6-4 6-7 uppg
Andreas Siljeström - Anders Påhlsson 3-6 4-6
Matthis Kempe-Bergman/Filip Papas - Andreas Vinciguerra/Fredrik Jönsson 2-6 2-6
Fri Plats/Fri Plats - Daniel Schalén/Oskar Johansson WO
Ullevi TK - TSK Malmen 6 - 0
Jon Hedman - Matthis Kempe-Bergman 6-3 7-6
Jan Hermansson - Filip Papas 6-7 6-2 6-2
Pierre Berntson - Martin Sjöqvist 6-2 6-2
Tobias Virdhage - Andreas Siljeström 6-1 6-4
Jon Hedman/Jonas Svensson - Matthis Kempe-Bergman/Filip Papas 7-5 6-2
Pierre Berntson/Tobias Virdhage - Fredrik Melin/Andreas Siljeström 6-3 6-2
GLTK - TSK Malmen 6 - 0
Magnus Gustafsson - Johan Hede 6-3 6-2
Björn Rehnquist - Matthis Kempe-Bergman 6-2 6-3
Johan Settergren - Filip Papas 6-3 4-6 6-1
Robin Söderling - Andreas Siljeström 6-3 7-6
Johan Settergren/Henrik Andersson - Martin Sjöqvist/Fredrik Mellin 6-3 6-4
Johan Kareld/Niclas Timfjord - Ola Jönsson/Andreas Siljeström 6-3 6-4

Sluttabell Elitserien Herrar Grupp B
GLTK 4 3 1 0 18 - 6 7 12 23 87
Malmö Bellevue TK 4 2 1 1 15 - 9 5 6 10 22
SALK 4 1 2 1 11 - 13 4 -2 1 12
Ullevi TK 4 1 0 3 11 - 13 2 -2 -6 -20
TSK Malmen 4 1 0 3 5 - 19 2 -14 -28 -101

>> Herrlaget åkte ner till division 1 efter att ha lämnat walk over mot Växjö TS i kvalmatchen. 

 

Resultat från damernas matcher:
TSK Malmen - Elfsborgs TK 6 - 0
Alexandra Srndovic - Anna Fäldt 6-2 6-2
Helena Ejeson - Helena Hörder 6-2 6-4
Jennie Lööw - Jill Nylén 6-2 6-2
Nathalie Wallin - Charlotte Anesten 6-2 6-2
Alexandra Srndovic/Helena Ejeson - Helena Hörder/Jill Nylén 6-1 6-0
Jennie Lööw/Emelie Reuterswärd - Anna Fäldt/Charlotte Anesten 6-2 7-5
KLTK - TSK Malmen 3 - 3
Maria Wolfbrandt - Alexandra Srndovic 6-2 6-3
Emma Laine - Helena Ejeson 7-5 6-1
Essi Laine - Jennie Lööw 6-7 2-6
Viktoria Bucalic - Nathalie Wallin 6-2 3-6 2-6
Maria Wolfbrandt/Jeanette Mattsson - Alexandra Srndovic/Helena Ejeson 4-6 4-6
Essi Laine/Emma Laine - Jennie Lööw/Emelie Reuterswärd 6-2 6-1
TK Saab - TSK Malmen 1 - 5
Frida Engblom - Alexandra Srndovic 1-6 3-6
Anna Skagervik-Johnsson - Helena Ejeson 3-6 2-6
Beatrice Banila - Jennie Lööw 1-6 2-6
Elin Ståhl-Johansson - Nathalie Wallin 6-1 2-6 6-4
Frida Engblom/Anna Skagervik-Johnsson - Alexandra Srndovic/Helena Ejeson 2-6 2-6
Elin Ståhl-Johansson/Maria Ring - Jennie Lööw/Maria Strandlund 1-6 1-6
TSK Malmen - TK Hobby 5 - 1
Alexandra Srndovic - Mia Paavilainen 4-1 uppg
Helena Ejeson - Piia Suomalainen 5-7 7-5 6-3
Jennie Lööw - Carina Björnström 6-1 6-0
Nathalie Wallin - Michaela Björnström 6-0 6-2
Alexandra Srndovic/Helena Ejeson - Piia Suomalainen/Carina Björnström 6-2 5-7 3-6
Jennie Lööw/Maria Strandlund - Michaela Björnström/Maria Ackell 6-0 6-3
GLTK - TSK Malmen 3 - 3
Dijana Majkic - Alexandra Srndovic 3-6 3-6
Caroline Tidemand - Helena Ejeson 6-1 6-3
Erika Ohlsson - Jennie Lööw 6-2 7-5
Maria Persson - Nathalie Wallin 6-4 3-6 7-5
Dijana Majkic/Caroline Tidemand - Maria Lindström/Alexandra Srndovic 3-6 3-6
Erika Ohlsson/Maria Persson - Maria Strandlund/Jennie Lööw 3-6 6-7
TSK Malmen - Karlskrona TK 5 - 1
Alexandra Srndovic - Klara Petersson 6-2 6-4
Helena Ejeson - Sofia Hallström 2-5 uppg
Jennie Lööw - Erika Otero 6-3 6-1
Nathalie Wallin - Sofia Karlsson 6-0 6-4
Alexandra Srndovic/Maria Lindström - Klara Petersson/Sofia Hallström 6-3 6-1
Maria Strandlund/Jennie Lööw - Annika Görling/Marie Karlsson 6-0 6-0
SALK - TSK Malmen 1 - 5
Linda Jansson - Alexandra Srndovic 3-6 4-6
Natalia Papadopolou - Helena Ejeson 3-6 7-5 7-5
Cora Vasilescu - Jennie Lööw 1-6 3-6
Lisa Nyström Sköld - Nathalie Wallin 1-6 2-6
Natalia Papadopolou/Cora Vasilescu - Alexandra Srndovic/Helena Ejeson 5-7 2-6
Linda Jansson/Emma Ståhl Johansson - Jennie Lööw/Maria Strandlund 1-6 2-6

 

Sluttabell:
KLTK 7 6 1 0 35 - 7 13 28 55 237
TSK Malmen 7 5 2 0 32 - 10 12 22 46 187
GLTK 7 5 1 1 31 - 11 11 20 37 167
SALK 7 3 1 3 20 - 22 7 -2 -7 -41
Karlskrona TK 7 3 1 3 17 - 25 7 -8 -15 -69
TK Hobby 7 2 0 5 18 - 24 4 -6 -9 -39
Elfsborgs TK 7 1 0 6 7 - 35 2 -28 -54 -222
TK Saab 7 0 0 7 8 - 34 0 -26 -53 -220

>> SM-silver!

 

 

2000 

Det gick väldigt bra för TSK:s två elitlag under höstens seriespel. Damlaget slutade på en fjärde plats i Elitserien och herrlaget tog det stora steget upp till Elitserien efter att ha gått obesegrade genom Division 1 Norra och därefter besegra Trollbäckens TK! I år (2001) är alltså TSK Malmen en av de få klubbarna i Sverige som kan stoltsera med att ha ett lag både i herrarnas och damernas Elitserie!

Sluttabellerna med samtliga omgångars resultat finns här och nedan följer en genomgång av de spelare som representerade TSK i en eller flera matcher:

HERRAR
Spelare S1 S2 S3 S4 D1 D2 Totalt
Johan Landsberg 4-1 4-0 8-1
Johan Hede 5-0 2-0 7-0
Matthis K-Bergman 1-2 5-0 2-0 2-1 10-3
Filip Papas 3-0 4-1 3-0 1-1 11-2
Mikael Pernfors 2-0 1-0 0-1 3-0
Ulf Stenlund 2-0 1-0 3-0
Fredrik Mellin 3-1 3-1
Robert Lindhe 0-1 1-0 1-0 2-1
Andreas Siljeström 0-1 2-0 2-1
Philip Mårdh 1-0 1-0

DAMER
Spelare S1 S2 S3 S4 D1 D2 Totalt
Helena Ejeson 5-2 4-2 0-1 9-5
Maria Lindström 5-2 0-1 1-3 6-6
Hanna Nooni 2-3 2-1 1-2 5-6
Jennie Lööw 2-0 2-2 2-2 1-2 7-6
Emelie Reuterswärd 1-1 1-2 2
Maria Strandlund 0-1 0-1